Hakkımızda

kardiyovaskulercerrahi.com’ fikri özellikle makale yazma aşamasında yaşadığımız sıkıntıları ve bilmediklerimizi ortak bir platformda paylaşmak amacı ile Op. Dr. A. Barış Durukan tarafından ortaya atılmıştır. Bilgisayar yazılımcısı olarak çalışmakta olan S. Cem Kılıçkaplan ile bu fikri paylaştığında, mevcut bir web sitesi için olmazsa olmaz olan Recep Kütük’ün de bu proje içine katılması gerekliliği konusunda fikir birliğine varılmış ve ‘kardiyovaskulercerrahi.com’un kurulmasına karar verilmiştir.

Mevcut site kurulumu ve aktif hale gelmesi yaklaşık 7 aylık bir süreç almış, bu süreçte Sayın Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu ve Doç. Dr. Adem Güler’in de yadsınmaz destekleri ile ‘Dergi-Kardiyovasküler Cerrahi/Journal-Cardiovascular Surgery’ yayın hayatına başlamıştır. Her iki dergi de ‘kardiyovaskulercerrahi.com’ tarafından yayınlanmaktadır.

kardiyovaskulercerrahi.com’un birincil kuruluş amacı bilimsel makale yazmak ile ilgili özellikle genç meslektaşlarımızın karşılaştığı sorunları özgürce ve çekince olmaksızın diğerleri ile paylaşmasını sağlamaktır. Daha ilk yazdığımız yazılarda ‘Cover Letter’ kavramına yabancı iken, bu işe emek ve zaman harcayan bizler, bir süre sonra diğer dergilerde hakemlik, editörlük yapma aşamasına gelmekteyiz. Bu süreçte yaşadığımız en büyük sıkıntı belki de birebir bu konularda yardımcı olacak kişilerin olmayışı ya da başka sebeplerle olamayışıdır. ‘kardiyovaskulercerrahi.com’da biz özgürce bu sorunlara eğilmek, bilim adam ve kadınlarına bu konularda kolay ve pratik bilgiler sağlamak amacındayız. Mevcut diğer dernek, dergi vb. kaynaklar bizlere elbette yol göstermeye devam edecektir. Biz bir yandan büyüklerimizin ve değerli hocalarımızın bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaya devam ederken; diğer yandan bu işin en basit, en küçük ayrıntılarında bile olan eksikliklerimizi de bu sitede paylaşarak bilimsel makale yazma sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacındayız.

kardiyovaskulercerrahi.com’un yaratıcılarından birinin Kalp Damar Cerrahisi uzmanı olması vesilesiyle de yine bu ortamda kardiyovasküler tıp ile ilgili bilimsel gelişmelerin, güncel bilgilerin, mevcut toplantı vb. bilimsel aktivitelerin de paylaşılmasını sağlamak amacındayız. Mevcut ortamda bilimsel makale yayınlamakta olan dergiler, bu dergilerin yazı kabul kriterleri, hangi yazının daha kolay kabul edilebilir olduğu, hangi derginin daha etkin olduğu gibi konularda da yine bilgi paylaşımı sağlamak istiyoruz. Süreç içerisinde elimizdeki veriler ile ve sizlerden gelecek destek ile de video, özet bilgiler, sınav hazırlığı amaçlı notlar, akademik sınavlar için eski soruların ve önerilerin paylaşımı da sağlanacaktır.

Son olarak ‘kardiyovaskulercerrahi.com’un hepimizin interaktif katılımıyla bilimsel hayatımızı kolaylaştıracak bir platform olması temennisi içinde olduğumuzu belirtiriz.

Herkese iyi yazılar…